Το ROTARY δεν πηγαίνει … διακοπές

Αύγουστος
Για τους περισσότερους …διακοπές. Για εμάς του Ομίλου Βόλου μετά την πρωτοβουλία του προέδρου Κυριαζή, ευκαιρία… με τις πολύ καθοριστικές σημαντικές παρουσίες –συμμετοχές των μελών κάθε Πέμπτη και όχι μόνον, στο υπέροχο roof garden του ξενοδοχείου Πάρκ με την απόλυτη πανοραμική θέα του μοναδικού Μαγνησιώτικου χώρου της Αργούς και των Κενταύρων. Με χαλαρή φιλική διάθεση και ένα ποτήρι παγωμένο αναψυκτικό, κρασί ή μπύρα, είμασταν έτοιμοι να υποδεχτούμε τους πολλούς καλοκαιρινούς ροταριανούς επισκέπτες και ακόμη με πολύ συναισθηματική φόρτιση να αποχαιρετίσουμε δύο από τα ποιο ελπιδοφόρα νέα μέλη του Ομίλου. Αναγκαστικές δυστυχώς οι δύο αποχωρήσεις, ακολούθησαν τα σημεία των καιρών, αφού ο Γραμματέας μας Γιώργος Τριανταφυλλίδης – πολιτικός μηχανικός εγκαθίσταται επαγγελματικά στην Αγγλία και το μέλος του Δ.Σ και υπεύθυνος ιστοσελίδας Στέργιος Μανώλης μετακινείται για εργασία στην Γερμανία. Ακόμη μέσα στον Αύγουστο μας δόθηκε η ευκαιρία να καταθέσουμε, να συζητήσουμε και να ανταλλάξουμε αβίαστα προβληματισμούς, σκέψεις και προτάσεις για την εκδήλωση της προτομής του Γούναρη, την ανάβαση Ολύμπου, την απαραίτητη ανάγκη της ζωογόνου αύξησης μελών και την με πολλές ευοίωνες προοπτικές επαναδραστηριοποίηση του Ομίλου Rotaract. Στο πλαίσιο της ανάπτυξης στενών οικογενειακών σχέσεων - δεσμών εντάξαμε ξεχωριστές οικογενειακές ροταριανές βραδιές ταβέρνας κάθε 1η Τρίτη εκάστου μηνός, χαράζοντας παράλληλα τους κύριους πυλώνες δράσης για την νέα Ροταριανή μας χρονιά.
Τελικά καταφέραμε όλοι εμείς, τα Αυγουστιάτικα βήματά μας στο Ρόταρυ και στον Όμιλο να μην οδηγεί η καταστατική υποχρέωση αλλά …το περίσσευμα και η ανάγκη καρδιάς για συντροφικότητα και προσφορά.

Αντώνης Ζιούρας